PAMM Hesap Yönetimi

PAMM Hesap Yönetimi Nedir ?

Çevrimiçi ticaret endüstrisi, otomatik sistemlerle ilgilenen veya “Vekaletname” olarak bilinen adı ile kendi adına ticaret yapma yetkisi verilen hesaplarla ilgili bazı seçenekleri vardır.

Ticari faaliyeti üçüncü bir tarafa devretme konsepti yeni değildir, FX tüccarlarının kullandığı ve bugün kullanmaya devam ettiği belirli terminolojiye sahip belirli bir dizi otomatik / yönetilen hesaplar geliştirilmiştir.

Pamm, yatırımcı hesabı (siz) ile yönetici (manager-biz) arasında altyapı ile köprü kurularak sermayenin tek bir havuzda toplanmasına olanak sağlayan, buna karşılık herkesin parasının kendi şahsi hesabında tutulduğu bir altyapıdır. İşlemler sadece manager tarafından açılır ve kapatılır. Yatırımcı işlem yapamaz.

Kar Dağıtım Para Yönetimi (PAMM)

PAMM, yatırımcı (müşteri) adına yatırım yöneticileri (hesap yöneticileri) tarafından yönetilen hesap hizmetleri yürütmenin bir yöntemidir. Bu süreç, genellikle, yatırımcıdan para alan hesap yöneticilerinin, EA’lar aracılığıyla (uzman danışmanları) manuel ticaret veya otomatik ticaret yoluyla isteğe bağlı ticaret hizmetleri yürütmelerini bir aracı (broker) tarafından sağlayan bir sistedir.

Müşterilere uygun diğer algoritma odaklı hizmetler sunan, müşterilerin adına yüzlerce farklı ticaret stratejisi izlemeyi ve kullanmayı  sağlayan kurumlarda işlem yapılmadır.

Niçin bu hesap yönetimi ?

PAMM hesapları, yatırımcıların yüksek bir sermayeye sahip olmamasına rağmen ticaret stratejilerine / sistemlerine yatırım yapmalarını sağlar. Hesap yöneticileri için, PAMM hesapları, yönetilebilir havuzlarda birden çok müşteri kazanmayı sağlar ve bu müşterilerin hesaplarını yönetmeye olanak sağlamaktadır. Müşterilerinin yatırdığı Depozito ne kadar yüksek olursa toplam kâr oranı o kadar yüksek olur.

Hesap yöneticisinin tüm kazançlarını ve kayıplarını içeren ticaret faaliyeti, yönetilen hesaplar arasında aynı orana göre ayrılır.

Döviz ticaret stratejileri, PAMM sistemlerini büyük bir yatırımcı grubu arasında dağıtan ve kısa vadeli oynaklığa karşı daha fazla hoşgörü sağlayan büyük bir araç haline getiren, değişken piyasa koşullarında çok dar marjlarda karlılık elde etme eğilimindedir. PAMM yatırımcıları hesaplarına müdehale imkânları bulunmaz, ancak hesap yöneticileri (veya para yöneticisi) bir ticareti kapattığında, yatırımına karşılık gelen bir kâr veya zarar hesaba otomatik olarak yansır.

PAMM müdürünün beş müşterisi olduğunu varsayarsak.

·        Müşteri 1: Toplam sermayenin% 5’ini hesaplar.

·        Müşteri 2: Toplam özsermayenin% 30’unu hesaplar.

·        Müşteri 3: Toplam özsermayenin% 30’u için hesaplar

·        Müşteri 4: Toplam özsermayenin% 15’ini hesaplar.

·        Müşteri 5: Toplam sermayenin% 20’sini hesaplar.

100 lotluk EUR / USD ticareti şu şekilde kırılacak:

·        Müşteri 1: Uzun 5 Lots EUR / USD.

·        Müşteri 2: Uzun 30 Lots EUR / USD.

·        Müşteri 3: Uzun 30 Lots EUR / USD.

·        Müşteri 4: Uzun 15 Lots of EUR / USD.

·        Müşteri 5: Uzun 20 Lots EUR / USD.